Odbarvování tkanin pomocí Sava přišlo do módy někdy na konci 90. let 20. století – sama jsem tenkrát měla tričko dotvořené touto technikou. Kromě toho jsem si párkrát neúmyslně odbarvila tričko nebo legíny třeba při úklidu v koupelně, takže o tom, že je Savo při odbarvování účinné, jsem dobře věděla.

Při odbarvování krajek Savem hrozí nebezpečí, že člověk někde udělá neúmyslně kapku nebo vatovou tyčinkou zajede někam, kam původně neměl – krajka, kterou člověk paličkoval celé hodiny, může být v okamžiku zničená. Navíc Savo neodbarvuje bezprostředně po nanesení, je potřeba vždycky pár vteřin počkat, až se efekt projeví, a pak případně pokračovat. Kromě toho jsem se snažila odbarvit vždy jen povrchová vlákna, a krajku Savem „neprolévat“ do hloubky, protože Savo je poměrně agresivní a dokáže tkaninu, resp. krajku také úplně propálit, případně by se příze mohla rozpadnout třeba po vyprání.

Kdyby to někdo chtěl zkoušet – buďte prosím opatrní.

Savo_023.JPG

Vzala jsem vatovou tyčinku namočenou v Savu a přejela jsem jí po krajce upaličkované z bavlněné příze Sněhurka. Ta je k dostání v řadě odstínů, i tmavších, a ty se Savem daly odbarvovat velmi dobře. Vyzkoušela jsem si to na několika výrobcích. S výsledkem jsem byla celkem spokojená, na druhou stranu, savování po čase tak nějak vyšlo z módy a já jsem se k této technice od té doby už nevrátila...

Na pokusy se ideálně hodí třeba záložky do knížek, ale v galerii se můžete podívat i na řadu různých ubrousků a dalších krajek.

Savo_033.JPG

Další fotografie najdete zde.

PODVINKY.CZ
Dana Mihulková
Hand made lace,
lace patterns (prickings).
Terms and conditions of use.

Homepage
LACE.CZ
In this eshop you can find
lace patterns (prickings)
and other related products.

Get our latest news and special sales

www.podvinky.cz